Ačkoliv se může na první pohled zdát, že epidemie koronaviru již takřka pominula, není to tak docela pravda. Pouze se dostáváme do stadia, kdy si již lidé vytvořili nějakou imunitu a virus tedy není tolik infekční. To ostatně vidíme i z relativně nízkého počtu nakažených. Rozhodně to však neznamená, že se nemůže objevit nějaká nová, nakažlivější varianta tak, jak jsme to pozorovali u Omikronu. Rozhodně se tedy stále vyplatí, aby se lidé, kteří mají příznaky, na přítomnost této nemoci testovali.

používání antigenního testu

Tyto testy mohou být antigenní nebo PCR. Ty druhé jsou přesnější, avšak ty první jsou levnější a seženete je v lékárně. Zde však nastává problém. Lidé si stěžují, že jsou příliš drahé, a je pravda, že jejich cena stoupla. Volají tedy po tom, aby měly antigenní testy prodej covidexpert.cz regulovaný, alespoň pokud se týče ceny. Tento požadavek se zdá na první pohled rozumný, zvláště pokud si chceme udržet přehled o tom, jaký je u nás přesný vývoj nemoci. Problém je však v tom, že zastropování ceny by zde mohlo mít i nečekané a hlavně nepěkné důsledky.

virus covidu

Tím hlavním je fakt, že by se distributorům již nemuselo vyplatit je vyrábět. Díky tomu by jich mohl být na trhu nedostatek. Byly by tedy sice cenově dostupné, avšak nebylo by je možné sehnat. Vláda by samozřejmě mohla těmto firmám ušlý zisk uhrazovat, avšak vzhledem k tomu, jaký máme schodek státního rozpočtu, to není příliš pravděpodobné. To jsou také důvody, proč vláda k tomuto kroku nepřistoupí. Je sice možné, že se nám tento přístup vymstí, zvláště s přicházejícím chladným a sychravým počasím, které je pro rozvoj respiračních onemocnění ideální, avšak v současné době není velký důvod k tomu něco měnit.

Předpokládá se však, že zdražování bude dále pokračovat. Novou vlnu zvyšování cen čekáme po Novém roce. Je tedy dobré se na to připravit a raději si tyto testy nakoupit, pokud si myslíme, že je budeme potřebovat. Pak je totiž s největší pravděpodobností budeme kupovat mnohem dráž.