O existenci protahovacích trnů https://www.i-nastroje.cz/protahovaci-trny dobře ví zejména strojaři. Lidé, kteří se s těmito nástroji nikdy nesetkali, mohou být překvapeni, oč se vlastně jedná, jak se nástroj vůbec používá a k čemu je dobrý. Mohli bychom tedy nyní těmto lidem protahovací trn alespoň zevrubně přiblížit.

Lidově se mu přezdívá „protahovák“. Využívá se jako nástroj pro protahování otvorů o složitém vnitřním tvaru, který by bylo velmi obtížné zhotovit jiným způsobem. Pro vaši představu to mohou být například vnitřní ozubení, šestihrany, hvězdicovité tvary s ostrými vnitřními úhly a také tvary zcela nepravidelné. Protahovací trny se již mnoho let s úspěchem využívají pro výrobu vnitřních vložek patentních dveřních zámků, takže až budete strkat klíč do zámku ve dveřích a odemykat váš byt nebo dům, vzpomeňte si na protahovací trn, který vyráběl i ten váš zámek.

strojírenská výroba

Protahovací trn sestává z řady zubů, které postupně odebírají z obrobku třísku, a to tak, že je každý zub odstupňován. Jakmile trn projede všemi zuby obrobkem, vytvoří se finální podoba otvoru podle posledního zubu, čímž je zaručena přesnost výroby díky tomu, že do obrábění nevstupují již jiné nástroje a postupy.

strojírenský výkres

V této souvislosti vás možná napadá myšlenka, že se protahovák uplatní zejména ve velkosériové výrobě, a máte pravdu. Výroba dveřních zámků je sama o sobě velkosériová, ovšem existuje i řada jiných příkladů v automobilovém či leteckém průmyslu, při výrobě domácích spotřebičů, strojů, nářadí, sportovních potřeb, hraček a mnoha dalších průmyslově zhotovených výrobků.

Protahovací trny se nasazují v sériové výrobě i proto, aby se tím zaplatila jejich výrobní cena. Jedná se totiž o velmi specifické nástroje, poměrně drahé, takže zhotovit sadu protahováků v hodnotě dvaceti tisíc korun, aby vám vyrobily dvě součástky do jediného prototypu leteckého motoru, by se jaksi vůbec nevyplatilo.