Když se my lidé podíváme na mapu světa, lehce zjistíme, že je tu spousta zemí, a tedy i spousta míst, která by se dala navštívit. Je tedy rozhodně kam cestovat, pokud to člověka láká, a je v tomto ohledu skutečně hodně na výběr. Protože podíváme-li se na jednotlivé kontinenty, země nebo i jednotlivá místa, zjistíme, že jde o natolik různorodé končiny, že je krajně nepravděpodobné, že by si někdo nenašel něco, co by ho nelákalo, kam by se nezatoužil podívat.

A protože už zkrátka cestování k nám lidem patří, často si v rámci možností něco zajímavého najdeme a aspoň občas vyrazíme do světa. Někdy doslova, někdy spíše jen v přeneseném smyslu slova, to je individuální. Ovšem zatímco si někdy svoji volbu pochvalujeme, jindy to nemusí být vůbec takové, jaké by to mělo být.

Bora Bora

A co nás může na cestování neuspokojit?

Například cíle, které sice stojí za návštěvu, jenže se tam získává jenom složitě povolení ke vstupu nebo je tento komplikován jinak. Může tu být náramně složité vyřizování víza, může se tu vyžadovat kdejaké očkování, může dojít na vymáhání úplatků při pohraniční kontrole, mohou se i nečekaně měnit pravidla pro vstup do některých zemí, na což se jen těžko reaguje…

Nebo cíle, kde je dejme tomu natolik ubohá ekonomická nebo napjatá vnitřní situace, že se můžeme ocitnout i uprostřed bídy, i v epicentru konfliktu. O fenoménu zvaném kriminalita ani nemluvě.

pyramidy v poušti

Ale dokonalé pro nás nemusí být ani destinace, které jsou v hledáčku mnoha turistů třeba i z celého světa, která jsou cílem mnoha turistů. A tam může být problémem třeba cenová hladina nebo fakt, že to tam může být i hlava na hlavě. Takže cestovat můžeme. A je jenom na nás, jestli si najdeme to pravé. To, co nám ve všech ohledech maximálně vyhoví a co nás nezklame. Protože jenom cestování do míst, která nám nabídnou ten pravý požitek, stojí za to.