Trampolína je nářadí velmi dynamicky namáhané, a i přesto, že může jít o certifikovaný výrobek, pokazit se na něm může cokoli. Stejně jako na vašem automobilu.

Ocelová konstrukce

Základ trampolín tvoří ocelová trubková konstrukce a ta by měla vydržet i velký mechanický nápor. Může se však v materiálu objevit skrytá vada, anebo při nešikovné manipulaci a sestavení trampolíny můžete konstrukci nechtěně poškodit. Tehdy se zajímejte, zda je možné dokoupit základní konstrukční prvky jako náhradní díl. Od začátku se však před nákupem trampolín vyhýbejte výrobkům pochybného původu z tenkostěnných trubek, které vůbec nemusí unést požadovanou zátěž.

obvodové pružiny u trampolíny

Pružiny

Pružiny jsou zhotoveny z velmi kvalitní nízkolegované oceli tř. 13, a výrobce by měl zaručit jejich velmi dlouhou životnost. Pružiny sice nepatří k často vyměňovaným dílům, ale musí být na trhu dostupné, kdyby přece jen nějaká z nich praskla. Trampolínu s prasklou pružinou nepoužívejte, protože v místě defektu je více namáhána zejména odrazová plocha, a její poškození by vás vyšlo zbytečně draho.

bosonohá dívka na trampolíně

Odrazová plocha

Skákací plochy na trampolíny GoodJump goodjump.cz jsou náhradním dílem, který se prodává poměrně běžně. Jde o to, že právě odrazová plocha velmi trpí samotným skákáním a snadno ji také lze mechanicky poškodit, např. při přenášení, kdy nedopatřením trampolína spadne na ostrou hranu kamene nebo jiný ostrý předmět. Rozumné je si vždy před nákupem nářadí ověřit dostupnost náhradních dílů, abyste pak nemuseli kvůli jedné „drobnosti“ kupovat celý nový výrobek.

Zabezpečovací prvky

Zásadní bezpečnostní roli hrají u trampolín kryt obvodových pružin a ochranné sítě. Ty se mohou vlivem mechanického namáhání poškodit poměrně snadno, a proto by měly být dostupné v sortimentu náhradních součástek bez omezení. Kromě obvodových sítí proti pádu z trampolíny se vyrábí také ochranné sítě pod trampolínu, aby pod ní nelezla zvířata a malé děti, když na ní někdo skáče.