Každý z nás lidí by měl někde bydlet. Je to jedna z nejzákladnějších potřeb, jež my lidé máme, a kdo by nikde nebydlel, byl by bezdomovcem, jedním z těch lidí, jichž se často straníme a jimž nic nezávidíme, protože jim vlastně ani není moc co závidět.

Jenže ne každý nějaký objekt k bydlení zdědí nebo dejme tomu dostane od někoho darem, ne každý si na něj vyhraje peníze v nějaké loterii. A když je tak načase vylétnout z pomyslného rodného hnízda, je běžné, že se my lidé poohlížíme po něčem, kde bychom mohli žít. Někdy po nájmu a někdy ještě lépe po vlastním bytě.

platební karta

Jenže na vlastní byt (o domě už ani nemluvě) jen tak někdo z těch vstupujících do dospělého života nemá. A mnozí z nás na to nemají našetřeno ani po mnoha letech strávených v pracovním procesu. Protože nemovitosti jsou drahé a našetřit na ně z běžných příjmů jde jen velice těžko, pokud vůbec.

A když chce někdo kupovat vlastní byt nebo dům, má často jenom jedinou možnost řešení – hypotéku. To bývá půjčka dost velká na to, aby se za ni dal vlastní objekt pořídit, a je i poměrně dostupná a výhodná, protože se za ni ručí nemovitostí. Jenže i tady platí, že musí dlužník později takto získané peníze splatit. A s tím může být problém už na samotném začátku. Protože banka kolikrát zkonstatuje, že žadatel o hypotéku na vlastní dům nebo byt nedokáže splácet, a kvůli jeho nízkým příjmům ho odmítne obsloužit.

platební karty

A co je záhodno zvážit pak? Jestli by nestačila hypotéka na družstevní byt. Protože družstevní nemovitosti bývají znatelně levnější než ty soukromé, stačí si na ně tudíž půjčit míň než na koupi soukromých nemovitostí, a tím je tu šance i pro ty, kdo zvládnou takovéto nižší hypotéky.

A kdo si koupí družstevní byt, je na tom skoro https://ekonomika.idnes.cz/kalifornie-marihuana-spojene-staty-d6q-/eko-zahranicni.aspx%3Fc%3DA180101_111115_eko-zahranicni_mato stejně, jako kdyby si koupil byt vlastní. A určitě je lepší bydlet v tomto než třeba vůbec nikde nebydlet.