Schodiště patří odjakživa k nejzajímavějším částem obytných prostor. Můžete se o tom snadno přesvědčit například v interiérech některých hradů a zámků. Tam vás zaujmou vřetenová schodiště vytesaná z kamene, stejně tak schody zhotovené z masivního dřeva. Monumentálním vzhledem se mohou pochlubit schodiště přímá, zhotovená mnohdy ve značných šířkách, ovšem nad čím se doslova tají dech, jsou schodiště oblouková. Jejich nepravidelný tvar může zaujímat široký rozsah prostorových zakřivení v podobě parabol a spirál, které na sebe navazují v dokonalé symetrii. Oblouková schodiště se vždy vytváří přesně na míru podle vnitřních dispozic a mohou propojovat spodní a horní části objektu v odlišných vzdálenostech a prostorových úhlech.

zámecké schodiště

Svádí se po nich procházet sem a tam

Když se ocitnete například ve vchodovém vestibulu panelového domu a otevře se před vámi řada přímých schodišť, vedoucí až do jedenáctého patra, málokoho tento stavební prvek osloví natolik, že zatouží rozběhnout se po schodech vzhůru a pak po nich zas sbíhat dolů. Přímá schodiště nám připadají jaksi fádní a nudná, ale už samotná výroba obloukového schodiště naznačuje, že půjde o prostředí, které přiláká pozornost mnohem víc.

spirálové schodiště

Někteří dospělí se začnou chovat jako děti a nenechají si ujít příležitost zjistit, jak se po takových schodech vlastně chodí. Svým způsobem toto řešení přispívá nejen ke zvědavosti a lepší psychické pohodě kvůli uvolněným endorfinům z tělesného pohybu, ale samotná chůze po schodech zlepšuje a podporuje imunitní a lymfatický systém a výrazně komplexně posiluje veškeré partie dolních končetin včetně hýždí. Máte-li tedy možnost nechat vystavět schodiště v tomto duchu, dejte tomu obloukovému přednost. Odvděčí se vám svou atraktivitou i praktičností a pochopitelně i dlouhou životností a minimálními nároky na údržbu.