Silniční cyklistika a cykloturistika zejména v kopcovitém terénu s horskými koly se navzájem odlišují v mnoha detailech. Kupříkladu v některém z cyklistických oděvů. Při jízdě na horských kolech totiž dochází k odlišnému jízdnímu stylu a uplatní se zde spíše volnější střih oblečení, ať už se jedná o kalhoty a šortky, anebo trika a bundy. Jestliže se zaměříme na sportovní krátké kalhoty pro teplé roční období, jaké vlastnosti by měly mít?

jízda lesním terénem

Rychleschnoucí materiál – ten je u cyklo kalhot v rámci Silvini výprodeje rozhodující, protože nikomu nesvědčí promočené šortky, které na těle doslova čvachtají a přináší v náročném terénu spíše potíže, než aby pomáhaly jízdu zvládnout. Rychlé zasychání mokrého oděvu obvykle zajišťuje syntetický materiál, zejména polyester, doplněný malým procentem elastanu. Díky tomu je poměrně komfortní i jízda za mírného deště.

jízda na horském kole

Prodyšnost – tkanina by měla být prodyšná, abyste se v kalhotách necítili jako v parní sauně. Toto je zvláště nepříjemné zejména při delší jízdě v sedle, kdy z něj nevysedáte.

Upínání na suchý zip – přesné upnutí kalhot v pase na suchý zip je podmínkou k tomu, abyste si podle potřeby vždy povolili nebo utáhli oděv velice flexibilně a rychle. Zapomeňte na zapínání klasickým opaskem na dírky, protože je nepřesné a pro sportovní aktivity zcela nevhodné.

Zvýšený pas – zvýšený pas u kalhot je lépe drží ve správné poloze a díky tomu se v nich cítíte velmi pohodlně. Nízkému pasu se naopak vyhýbejte, protože ten má tendenci kalhoty posouvat směrem dolů, pod hýždě, což snižuje jízdní komfort poměrně značně.

Cyklovložka – některé cyklo kalhoty mívají vložku jako součást výrobku, ale neplatí to vždy. V každém případě se vložku vyplatí dokoupit, pokud tam není, protože poskytuje maximální pohodlí při sezení. I když se cyklistická sedla v současné době vyrábí s velkým důrazem na pohodlí, při delších jízdách budete bez cyklo vložky vnímat nejen nepohodlí, ale mnohdy i velmi nepříjemné pocity tlaků do sedací části těla.