Ratan je velmi oblíbený materiál pro výrobu košů, košíků, ošatek, misek a dalšího proutěného zboží. Jeho hlavní výhodou je, že jde čistě o přírodní záležitost, bez chemických látek a dalších nežádoucích příměsí, a že do ratanových výrobků lze ukládat i potraviny. Možná, že i vy máte doma ratanové koše, do jejichž útrob ukládáte při sklizni jablka, meruňky nebo ořechy.

velikonoční malované kraslice

Ratanové výrobky zároveň slouží jako velmi výrazné dekorativní předměty a jednou z možností, jak je v domácnosti využít, je velikonoční výzdoba.

Příchod Velikonoc je obvykle spojován s přivítáním jara a s otevíráním přirozených zdrojů, které poskytují přírodě vznik nových životních cyklů. Začínají pučet a rozkvétat stromy a keře a k životu se probouzí i zvířata ze zimního spánku. Přilétají k nám tažní ptáci a venku je hned veseleji. Velikonoce také mnoho lidí vnímá nejen jako křesťanské svátky, ale zejména jim přisuzuje přívlastek jarní rovnodennosti a konec nadvlády „Paní zimy“.

velikonoční vajíčka v koši

K Velikonocům tradičně patří i velikonoční výzdoba. V první řadě velikonoční vajíčka bílá, která se stávají předlohou pro malování různými technikami. Vejce se v domácnostech ovšem objevují nejen v podobě vyfouknutých kraslic, ale i jako vejce vařená, podávaná koledníkům. V poslední době se Velikonoce staly příležitostí i ke zvýšené konzumaci alkoholu, a tak doufejme, že se lidé budou raději navracet k původním hodnotám a symbolu Velikonoc, který souvisí s přírodou kolem nás.

Velikonoce si také stěží dovedeme představit bez tradičních pokrmů, kam patří kynuté bochánky, velikonoční beránci z bábovkového těsta a především typické jarní nádivky s pažitkou a s větším obsahem netradičních rostlin, jako jsou např. kopřivy.

A na závěr bychom neměli zapomínat ani na velikonoční pomlázky, které si může uplést každý z vás, a po svátcích je dokonce ponořit do kbelíku s vodou a po několika dnech zasadit, načež vám vyroste krásný strom – pomlázkovník.