Pokud chceme vědět nějakou informaci, zdaleka nejsnazším řešením je zadat ji do některého z internetových vyhledávačů. Ukazuje se však, že ani pak není tak snadné dobrat se skutečně správné odpovědi. Jsou zde totiž lidé, kteří se naopak snaží, abychom se k ní z nějakého důvodu nedostali, případně na ní chtějí profitovat.

 

zařízení na surfování po internetu

 

Zdaleka nejrozšířenějším způsobem je jednoduše si zaplatit, aby se náš odkaz při vyhledání specifického výrazu objevil na prvním místě. Je to jednoduché a účinné, problém však je, že takový bude označen jako sponzorovaný, takže uživatel snadno pozná, že jde o reklamu. Přesto může některé lidi zaujmout, navíc se najdou ti, jejichž počítačová gramotnost není zrovna velká a kteří nepoznají, o co vlastně jde.

 

Pokud chceme být více nenápadní, využijeme SEO, což je v podstatě technika ovlivňování vyhledávače. Využívají se podpůrné články, které mají uměle zvýšit relevanci daného odkazu, takže bude zařazen na vyšší místo v seznamu výsledků. Ve své podstatě jde tedy také o reklamu, avšak skrytější a hůře se pozná. Zde nám pomůže, když vidíme, že se odkazuje na stránku nějaké firmy.

 

hledání na internetu

 

V neposlední řadě je tu také fakt, že někteří lidé záměrně vyhledávají dezinformace, ať už kvůli trollingu nebo zkrátka proto, že jim věří. To však také ovlivňuje výsledky vyhledávání, neboť algoritmus posoudí, že tyto weby jsou často navštěvované a tak budou pravděpodobně tím, co daný člověk hledá.

 

Rozhodně je proto dobré si výsledky, které se nám objeví, dobře projít a podívat se, jak moc můžeme danému webu věřit. Mnohdy se vyplatí si i daný web opět vyhledat, případně na něj najít recenze a podívat se, co o něm píší jeho návštěvníci. Jistě, ani toto není stoprocentní metoda, rozhodně nám však může pomoci. Ukazuje se tedy, že ani v internetu není snadné se vyznat. Stále ještě však platí, že se jedná o dobrý zdroj informací, který se vyplatí využívat.