Kocovina je jako důsledek nadměrné konzumace alkoholu. 

Hlavní příznaky jsou:

  • nevolnost
  • citlivost na světlo
  • citlivost na hluk
  • třes
  • bolest hlavy
  • žízeň

čaj

Co způsobí s tělem bujarý večírek?

S každým jste si chtěli připít, ale tělo teď musí hasit škody. Je dehydratované a snaží se odbourat zbytky alkoholu. Žaludek je překyselený a játra pracují na maximální režim. Z těla tak odchází vitamíny, minerály i voda. 

Prevence jako základ

Ještě, než vyrazíte na párty dobře se na to připravte. Dbejte na dostatek tekutin, ideální je neperlivá voda s citronem a dostatek výživného jídla. S najedeným žaludkem se alkohol bude vstřebávat pomaleji a tělo tak nedostane velkou alkoholovou zátěž.

V průběhu večírku

Popíjejte jen kvalitní alkohol a snažte se nemíchat druhy. Po každém napití alkoholu se napijte vody nebo džusu a něco malého snězte. Jak bylo psáno již výše, vstřebávání alkoholu do krve tak bude pomalejší. 

Ráno po akci aneb jak překonat kocovinu?

1) doplňte tekutiny

K ruce si dejte vlažnou vodu s citronem a upíjejte po malých doušcích. Tělo je dehydratované a potřebuje doplnit tekutiny.

2) zklidněte žaludek

Připravte si roztok z vody a jedlé sody. Snížíte tak překyselení žaludku. Bylinkářky by ještě poradily mátu a heřmánek, které též zklidňují žaludek. Vlažný odvar popíjejte opět po doušcích.

3) doplňte cukr a minerály

Nebojte se sáhnout po medu nebo sladkých ovocných šťávách. Pomůžete tak játrům. Minerály zas doplňte sklenicí Vincentky.

lívance

4) česnečka

Po zklidnění žaludku se zaměřte na jeho naplnění a dodání živin. Ideální jídlo na kocovinu je silný domácí vývar nebo česneková polévka, kdy s česnekem opravdu šetřit nemusíte. 

5) pusťte k sobě vzduch

Ležíte-li v posteli, otevřete okno a krátce a intenzivně vyvětrejte. Nebo pokud je vám už lépe, vydejte se na krátkou procházku. Kyslík a vyplavené endorfiny vám pomůžou následky kocoviny lépe zvládnout.